چگونه اختلال استرس پس از سانحه تشخیص داده می شود؟

» چگونه اختلال استرس پس از سانحه تشخیص داده می شود؟

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) یک وضعیت سلامت روان است که در اثر یک واقعه وحشتناک ایجاد می شود - یا آن را تجربه کرده یا شاهد آن هستید. علائم ممکن است شامل فلاش بک ، کابوس و اضطراب شدید و همچنین افکار غیرقابل کنترل در مورد این رویداد باشد.


خانواده‌های قربانیان نیز می‌توانند مبتلا به PTSD شوند، همانند کارکنان امداد و نجات


اکثر افرادی که وقایع دردناک را تجربه می‌کنند واکنش‌هایی از خود نشان خواهند داد که ممکن است شامل شوک، خشم، عصبانیت، ترس و حتی احساس گناه باشد.


 این عکس العمل‌ها،معمول و متداول است و این نشانه‌ها دراغلب افراد پس از گذشت زمان از بین می‌رود. برای فردی که مبتلا به PTSD است، این احساسات ادامه دارد و حتی به قدری افزایش می‌یابد و قدرتمند می‌گردد که فرد را از ادامه زندگی عادی‌اش بازمی‌دارد.افراد PTSD دارای نشانه هایی طولانی تر از 1 ماه هستند و نمی‌توانند عملکردی مانند پیش از وقوع حادثه داشته باشند.


گاهی این بیماری در درون سایر بیماریها پنهان میشود و روان شناس (حتی بالینی) در مواردی قادر به تشخیص درست این بیماری نیست.متاسفانه این بیماری در ایران شیوع زیادی دارد.اگر مبتلا به PTSD هستید آنرا از روانشناس خود پنهان نکنید. شما خاطرات تلخ خود را بگوئید و اگر درمانگر کاربلد باشد می تواند تشخیص داده و در درمان آن به شما کمک کند.


اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) یک وضعیت سلامت روان است که در اثر یک واقعه وحشتناک ایجاد می شود - یا آن را تجربه کرده یا شاهد آن هستید. علائم ممکن است شامل فلاش بک ، کابوس و اضطراب شدید و همچنین افکار غیرقابل کنترل در مورد این رویداد باشد.


بیشتر افرادی که حوادث آسیب زای را پشت سر می گذارند ممکن است در تنظیم و کنار آمدن با مشکل موقت مواجه شوند ، اما با گذشت زمان و مراقبت از خود ، معمولاً بهتر می شوند. اگر علائم بدتر شود ، ماهها یا حتی سالها دوام داشته باشید و در عملکرد روزانه شما اختلال ایجاد شود ، ممکن است دچار PTSD شوید.

دریافت درمان مؤثر پس از ایجاد علائم PTSD می تواند برای کاهش علائم و بهبود عملکرد بسیار مهم باشد.


علائم

علائم اختلال استرس پس از سانحه ممکن است در طی یک ماه از یک رویداد آسیب زا شروع شود ، اما بعضی اوقات ممکن است علائم تا سالها پس از این رویداد ظاهر نشوند. این علائم باعث ایجاد مشکلات قابل توجهی در موقعیت های اجتماعی یا شغلی و در روابط می شود. آنها همچنین می توانند در توانایی شما در انجام کارهای عادی روزانه شما اختلال ایجاد کنند.


برای کودکان 6 ساله و کوچکتر ، علائم و علائم نیز ممکن است شامل موارد زیر باشد:


بازگرداندن رویداد آسیب زا یا جنبه های این رویداد آسیب زا از طریق بازی

رؤیاهای ترسناک که ممکن است جنبه هایی از این رویداد آسیب زا را شامل شود یا نباشد


علائم PTSD به طور کلی به چهار دسته تقسیم می شوند: خاطرات سرزده ، اجتناب ، تغییر منفی در تفکر و خلق و خو و تغییر در واکنشهای جسمی و عاطفی. علائم ممکن است با گذشت زمان متفاوت باشد یا از فردی به شخص دیگر متفاوت باشد

علائم خاطرات مزاحم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خاطرات دلخراش مکرر ، ناخواسته از رویداد آسیب زا

در حال وقوع حادثه آسیب زا به نظر می رسد که دوباره اتفاق می افتد (فلاش بک)

شروع خواب یا کابوسها در مورد این واقعه آسیب زا

پریشانی عاطفی شدید یا واکنشهای جسمی نسبت به چیزی که شما را به یاد واقعه آسیب زا می اندازد


اجتناب

علائم اجتناب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 تلاش برای جلوگیری از فکر کردن و یا صحبت کردن در مورد رویداد آسیب زا

اجتناب از مکان ها ، فعالیت ها یا افرادی که یادآور این واقعه آسیب زا هستند


تغییرات منفی در تفکر و خلق و خوی

علائم تغییرات منفی در تفکر و خلق و خوی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

افکار منفی در مورد خود ، افراد دیگر یا جهان

مشکلات حافظه ، از جمله به خاطر سپردن جنبه های مهم رویداد آسیب زا

دشواری در حفظ روابط نزدیک

جدا شدن از خانواده و دوستان

عدم علاقه به فعالیتهایی که روزگاری از آنها لذت می بردید

دشواری تجربه احساسات مثبت

احساس بی حسی می کنید


تغییر در واکنشهای جسمی و عاطفی

علائم تغییر در واکنشهای جسمی و عاطفی (که علائم برانگیختگی نیز خوانده می شود) ممکن است شامل موارد زیر باشد:

به راحتی وحشت زده یا وحشت زده می شوند

همیشه در معرض خطر بودن

رفتار خود مخرب مانند نوشیدن زیاد یا رانندگی خیلی سریع

مشکل خواب

تمرکز مشکل

تحریک پذیری ، طغیان عصبانی یا رفتار پرخاشگرانه

گناه و شرم بیش از حد


چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر بیش از یک ماه افکار و احساسات مزاحم در مورد یک رویداد آسیب زا داشته باشید ، اگر شدید باشد یا احساس می کنید در کنترل زندگی خود تحت کنترل هستید ، با پزشک یا یک متخصص بهداشت روان صحبت کنید. در اسرع وقت درمان می تواند به جلوگیری از وخیم تر شدن علائم PTSD کمک کند.


علل

شما می توانید هنگامی که می روید ، یک اختلال استرس پس از سانحه ایجاد کنید ، در مورد رویدادی که منجر به مرگ واقعی یا تهدید شده ، آسیب جدی یا نقض جسمی شود ، مشاهده کنید یا بدانید.

پزشکان مطمئن نیستند که چرا برخی از افراد دچار PTSD می شوند. PTSD احتمالاً مانند بیشتر مشکلات سلامت روان ، ناشی از ترکیب پیچیده ای از موارد زیر است:

تجربیات استرس زا از جمله میزان و شدت ترومائی که در زندگی تان گذرانده اید

خطرات سلامت روان ارثی ، مانند سابقه خانوادگی اضطراب و افسردگی

 ویژگی های وراثتی از شخصیت شما - که معمولاً مزاج شما نامیده می شود

 نحوه تنظیم مغز شما در پاسخ به استرس ، مواد شیمیایی و هورمونهای بدن را آزاد می کند


عوامل خطر

افراد در هر سنی می توانند دچار اختلال استرس پس از سانحه شوند. با این حال ، برخی از عوامل ممکن است شما را به احتمال زیاد بعد از یک حادثه آسیب دیده به PTSD مبتلا کنند ، مانند:

تجربه تروما شدید یا طولانی مدت

تجربه ترومای دیگر در اوایل زندگی مانند کودک آزاری

داشتن شغلی که خطر ابتلا به شما در معرض حوادث آسیب زای مانند پرسنل ارتش و اولین پاسخ دهندگان را افزایش می دهد

داشتن سایر مشکلات سلامت روان مانند اضطراب یا افسردگی

مشکل در استفاده از مواد مانند نوشیدن بیش از حد یا مصرف مواد مخدر

نبود سیستم پشتیبانی خوب خانواده و دوستان

داشتن خویشاوندان خون با مشکلات سلامت روان از جمله اضطراب یا افسردگی

انواع وقایع آسیب زا

متداول ترین وقایع منجر به توسعه PTSD عبارتند از:

بسیاری از حوادث آسیب زای دیگر همچنین می تواند منجر به PTSD شود ، از جمله آتش سوزی ، فاجعه طبیعی ، فرار ، سرقت ، سقوط هواپیما ، شکنجه ، آدم ربایی ، تشخیص پزشکی تهدید کننده زندگی ، حمله تروریستی و سایر رویدادهای شدید یا تهدید کننده زندگی.


عوارض

اختلال استرس پس از سانحه می تواند کل زندگی شما را مختل کند - شغل ، روابط ، سلامتی و لذت بردن از فعالیت های روزمره.

داشتن PTSD همچنین ممکن است خطر سایر مشکلات سلامت روان مانند موارد زیر را افزایش دهد:

 افسردگی و اضطراب

مشکلات مربوط به مواد مخدر یا مصرف الکل

اختلالات اشتها

افکار و اقدامات خودکشی

جلوگیری

بعد از زنده ماندن در یک حادثه آسیب زا ، در ابتدا بسیاری از افراد دارای علائم PTSD مانند عدم توانایی متوقف کردن فکر کردن در مورد آنچه اتفاق افتاده است. ترس ، اضطراب ، عصبانیت ، افسردگی ، گناه - همه واکنشهای متداول به آسیب زا هستند. با این حال ، اکثر افرادی که در معرض تروما قرار دارند ، طولانی مدت دچار اختلال استرس پس از ضربه نمی شوند.


مشکلات خواب در افراد مبتلا به PTSD

افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) ممکن است تعدادی از انواع مختلف مشکلات خواب را تجربه کنند.


اختلالات خواب در اختلال استرس پس از سانحه:

   بی خوابی شبانه

   کابوس شبانه

   خواب شبانه سبک

   اضطراب و تپش قلب شبانه

   عدم توانایی در به خواب عمیق رفتن

درمان اختلالات خواب در اختلال استرس پس از سانحه:

درمان باید توسط یک متخصص روانپزشکی یا مغز و اعصاب مسلط به اختلالات خواب انجام شود. در درمان از داروهایی مانند سرترالین و پاروکستین و روش های روانشناختی استفاده میشود.


 چرا حوادث ناگوار بسیار تکان دهنده هستند؟

 حوادث ناگوار و فراتر از ظرفیت روانی،این احساس را که زندگی زیبا و تا حد معقولی ایمن میباشد و ما ایمن هستیم راتحت تاثیر قرار میدهند. یک حادثه ناگوار بطور واضحی به ما می گوید که ما ممکن است در هر لحظه ای فوت کنیم. علایم PTSD قسمتی از یک واکنش طبیعی به یک حادثه بالقوه مرگ آور میباشد.


آیا هرکسی بعد از یک حادثه دچار PTSD می شود؟

لزوما نه . اما تقریبا هر کسی علایم PTSD را در طی ماه اول تجربه خواهد کرد. این به شما کمک خواهد کرد که به پیش بروید و همچنین باعث فهم آن تجربیات تلخ می گردد. این یک واکنش استرسی حاد میباشد. اغلب افراد پس از چند هفته به آرامی با اتفاقات پیش آمده کنار می آیند و علایم استرس به مرور از بین میروند.


 اما همه خوش شانس نیستند . حدود یک سوم افراد متوجه می شوند که علائمشان ادامه پیدامی کند و نمی توانند با آنچه که اتفاق افتاده است کنار بیایند . گویی که راه خلاصی وجود ندارد . علائم استرس پس از حادثه، اگر چه ذاتاً طبیعی می باشند ، اما وقتی علائم طولانی گردند ،خود تبدیل به یک مشکل می گردد که به آن بیماری استرس پس از حادثه (PTSD) می گویند .


کمک و پشتیبانی به موقع ممکن است از بدتر شدن واکنش های استرس عادی و ابتلا به PTSD جلوگیری کند. این ممکن است به معنای روی آوردن به خانواده و دوستانی باشد که به راحتی گوش می دهند و به شما پیشنهاد می دهند. این ممکن است به معنای جستجوی یک متخصص بهداشت روان برای یک دوره کوتاه از درمان باشد. همچنین ممکن است برخی از افراد روی آوردن به جامعه ایمان خود را مفید بدانند.


بعد از یک واقعه هولناک، داشتن احساس ترس، غم و اضطراب برای هر شخصی طبیعی است. حتی کسانی که در نظرمان افراد قدرتمندی هستند، در صورت پشت سر گذاشتن اتفاقاتی ناگوار تا مدتی چنین احساساتی را تجربه می‌کنند.

اما اگر ناراحتی به یک حس مداوم تبدیل شود و فرد دائما در وحشت ناشی از یک اتفاق گیر بیفتد، ممکن است دچار اختلال استرس پس از حادثه یا به اختصار PTSD شده باشد. چنین افرادی ممکن است گمان کنند همیشه در این حالت باقی می‌مانند و نخواهند توانست از آن چه بر سرشان گذشته رهایی یابند اما با درمان و پشتیبانی مناسب، امکان کنترل این بیماری و گذر از آسیب‌ها وجود خواهد داشت.

mayoclinic

ترجمه: شیرین میرکرمی مجله ارم بلاگ

آخرین مطالب این وبلاگBuy Website Traffic Cheap
ساخت وبلاگساخت وبلاگ رایگان
Buy website Traffic
ساخت وبلاگ حرفه ایساخت وبلاگ حرفه ای رایگان